პროფესორი, სამეცნიერო დოქტორი, უროლოგიის ცენტრის ხელმძღვანელი
უროლოგი და ონკოუროლოგი, მეცნიერებათა დოქტორი დავით ნიკოლეიშვილი კავკასიის მედიცინის ცენტრის უროლოგიური დეპარტამენტის ხელმძღვანელია.
გარდა უროლოგიის და ონკოუროლოგიისა, იგი ლიცენზირებულია ბავშვთა უროლოგიასა და ტრანსპლანტაციაში.
საგულისხმოა მისი მრავალწლიანი უცხოური, საერთაშორისო დონის გამოცდილება. 22 წელზე მეტია იგი აქტიურად იღებს მონაწილეობას საერთაშორისო დონის ტრენინგებში, საგრანტო პროექტებში, მნიშვნელოვან პროგრამებსა და სასწავლო კურსებში, მაგალითად: 2004 წელს ის დაესწრო ამერიკა-ავსტრიის ფონდისა (AAF) და ევროპის უროლოგთა სკოლის (ESU) ერთობლივ სემინარს; 2007 წელს მან მოიპოვა ევროპის უროლოგთა სქოლარშიფის პროგრამის (EUSP) გრანტი ლაპარაკოსპიული ქირურგიის შესასწავლად; 2011 წელს - ამერიკა -ავსტრიის ფონდის (AAF) გრანტი და გაიარა 1 თვიანი სტაჟირება მინიმალურად ინვაზიურ ქირურგიაში;  2017 წელს გაიარა პროსტატის კიბოს დიაგნოსტიკისა და მკურნალობის სასწავლო სამეცნიერო კურსი.
მისი აქტიური სამედიცინო და სამეცნიერო მოღვაწეობიდან გამომდინარე, იგი არაერთი ადგილობრივი თუ საერთაშორისო ორგანიზაციის წევრია, კერძოდ:
• 2000 წლიდან საქართველოს უროლოგთა ასოციაციის წევრი, ასოციაციის აღმასრულებელი საბჭოს წევრი (GUA);
• 2000 წლიდან ევროპის უროლოგთა ასოციაციის წევრი (EAU);
• 2002-2005 მსოფლიოს ახალგაზრდა უროლოგთა ასოციაციია (საბჭოს ექს-წევრი);
• 2002-2006 საქართველოს ახალგაზრდა უროლოგთა ასოციაცია (ექს-პრეზიდენტი);
• 2018 წლიდან ამერიკის უროლოგთა ასოციაციის წევრი (AUA);
• 2019 წლიდან ევროპის უროლოგთა ასოციაციაში კავკასია-ცენტრალური აზიის სექციის თავმჯდომარე (CCA);
• 2019 წლიდან სამხრეთ კორეის უროლოგთა ასოციაციის საპატიო წევრი (KUA);
• 2019 წლიდან საერთაშორისო კონტინენციის საზოგადოების წევრი (ICS);
• 2019-2024 მსოფლიო უროლოგთა საზოგადოების წევრი (SIU);
• 2020-2024 ევროპის უროლოგთა ასოციაციის უროლოგიური ტექნოლოგიების საზოგადოების (ESUT) წევრი;
აგრეთვე, ნიშანდობლივია მისი აქტიური მონაწილეობა საერთაშორისო კონფერენციებსა თუ ტრენინგებში,სპიკერის ამპლუაში. მას არაერთი მნიშვნელოვანი მოხსენება წარუდგენია ისეთ მნიშვნელოვან საკითხებზე, როგორიცაა: „ცუდი პროგნოზის პროსტატის კობოს ლაპაროსკოპიული მკურნალობა“; „ლაპაროსკოპიული პროსტატექტომია საქართველოში“ და გამომდინარე იქიდან, რომ ის უროონკოლოგიისა და ლაპარასკოპიის ექსპერტია, მას არაერთი ტრენინგ-კურსი თუ მასტერკლასი ჩაუტარებია მსოფლიოს სხვადასხვა ქვეყანაში.
მრავალფეროვანი სურათია ექიმი დავით ნიკოლეიშვილის სამეცნიერო-აკადემიურ საქმიანობაშიც. იგი 15 სამეცნიერო პუბლიკაციის ავტორი, 6 საერთაშორისო და 2 ადგილობრივი დისერტაციის ხელმძღვანელ/კონსულტანტია. აგრეთვე ის ჩართულია მომავალი ექიმების ფორმირების საგანმანათლებლო პროცესშიც, როგორც ლექტორი, არაერთ უნივერსიტეტში და იყო საერთაშორისო ლაპარასკოპიული ტრენინგ-ცენტრის ხელმძღვანელი.
ექიმი უროლოგი დავით ნიკოლეიშვილი წელიწადში საშუალოდ 400 მაღალტექნოლოგიურ ჩარევასა და მანიპულაციას ახორციელებს და 2000 ამბულატორიულ პაციენტს ემსახურება, იგი უროლოგიაში სრულ ამბულატორიულ და ქირურგიულ მომსახურებას გვთავაზობს.

MD; PhD; уролог; руководитель Центра урологии
Уролог и онкоуролог, доктор наук Давит Николешвили является руководителем урологического департамента Кавказского медицинского центра.
Помимо урологии и онкоурологии, он также лицензирован в области детской урологии и трансплантологии.
Особого внимания заслуживает его многолетний международный опыт. На протяжении более 22 лет он активно участвует в международных тренингах, грантовых проектах, значимых программах и учебных курсах. Например:
• В 2004 году он принял участие в совместном семинаре Американо-Австрийского фонда (AAF) и Европейской школы урологов (ESU);
• В 2007 году получил грант от Программы стипендий Европейской ассоциации урологов (EUSP) для изучения лапароскопической хирургии;
• В 2011 году получил грант AAF и прошёл месячную стажировку по минимально инвазивной хирургии;
• В 2017 году прошёл учебный научный курс по диагностике и лечению рака простаты.
Благодаря своей активной медицинской и научной деятельности, он является членом многих местных и международных организаций:
• С 2000 года — член Ассоциации урологов Грузии (GUA), член исполнительного совета;
• С 2000 года — член Европейской ассоциации урологов (EAU);
• 2002–2005 — член Всемирной ассоциации молодых урологов (экс-член совета);
• 2002–2006 — президент Ассоциации молодых урологов Грузии (экс-президент);
• С 2018 года — член Американской ассоциации урологов (AUA);
• С 2019 года — председатель Кавказско-Центральноазиатского подразделения EAU (CCA);
• С 2019 года — почетный член Ассоциации урологов Южной Кореи (KUA);
• С 2019 года — член Международного общества континенции (ICS);
• 2019–2024 — член Всемирного общества урологов (SIU);
• 2020–2024 — член Общества урологических технологий EAU (ESUT).
Также он регулярно выступает спикером на международных конференциях и тренингах, представляя важные доклады на темы, такие как:
• «Лапароскопическое лечение рака простаты с неблагоприятным прогнозом»,
• «Лапароскопическая простатэктомия в Грузии».
Как признанный эксперт в уроонкологии и лапароскопии, он проводил множество тренингов и мастер-классов в разных странах мира.
Научно-академическая деятельность Давита Николешвили также разнообразна. Он является автором 15 научных публикаций, научным руководителем и консультантом 6 международных и 2 локальных диссертаций. Кроме того, он активно участвует в образовательном процессе подготовки будущих врачей как преподаватель в различных университетах и был руководителем Международного лапароскопического тренингового центра.
Ежегодно доктор уролог Давит Николешвили проводит около 400 высокотехнологичных вмешательств и обслуживает около 2000 амбулаторных пациентов, предлагая полный спектр амбулаторных и хирургических услуг в урологии.